Destek
Untitled Document

Danimarka HakkındaBira fabrikaları dünyaca ünlü limanı ve daha bir çok özelliği ile Danimarka gezilip görülmesi gereken bir şehir...Danimarka’da yeme içme gibi bir probleminizin olması imkansız. Çünkü şehirde çok sayıda restoran, kafe ve bar seçenekleriniz mevcut.

DANİMARKA BİLGİLERİ
Ülkenin tam ismi : Danimarka Krallığı Önemli şehirleri : Kopenhag, Helsingor, Gedser, Ronne, Aarhus, Odense, Aalborg Uçuş süresi: 3 saat (İyi yolculuklar)  Para birimi: Euro Yüzölçümü: 43,094 kilometrekare Saat farkı: Saatlerinizi 1 saat geri almayı unutmayın! Resmi dil: Resmi dil Danimarkaca'dır. Ancak İngilizce yaygın olarak kullanılmaktadır. Başkenti : Kopenhag  Sıcaklık : Genellikle bulutlu ve bol yağışlı bir ülkedir. Kısa bir yaz ve uzun bir kış iklimi hakimdir. Yılın en sıcak ayları haziran,temmuz ve ağustostur. Şubat ise en soğuk ayıdır. Nüfus: Yaklaşık 5,352,815 Vize: Danimarka Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. 

ÖNEMLİ TELEFONLAR
Nasıl telefon edilir: 00+90+alan kodu+telefon numarası (Cep telefonları çalışmaktadır)Türkiye büyükelçiliği: Turkish Embassy Rosbæksvej 15, 2100 Copenhagen O DENMARK Tel +45) 39 20 27 88 Fax +45) 39 20 51 66 Telefon kodu : 45 Ambulans: 112 Polis: 112 

NEREYİ GEZSEK ?

BAŞKENT: KOPENHAG
Little Mermaid: Danimarka ile özdeşleşmiş olan deniz kızı heykeli Little Mermaid, 1913 yılında heykeltıraş Edvard Ericksen tarafından yapılmıştır. Nyhavn Limanı yakınında bulunmaktadır. Şehir merkezinden bir otobüsle ulaşabilirsiniz. 
Andersen Caddesi: Çocukluğumuzda okuduğumuz "Kibritçi Kız" masalının yazarı olan Andersen'un yaşadığı ev, bu caddede bulunmaktadır. Ayrıca bu caddenin üzerinde şehrin en önemli müzesi olan "Glytotek Müzesi'de" yer alıyor.
Tivoli: 80 dönümlük olan bu alan 1853 yılında kurulmuştur. İçinde lunaparktan restoranlara, hoş kafelerden, pantomim tiyatrosundan ve çin pavyonuna kadar birçok eğlenceli aktiviteyi bulabileceğiniz bir mekandır. Özellikle romantik yürüyüşler yapmak için eşsiz güzellikte bir ortamdır.

Carlsberg fabrikası: Yılda 200 bine yakın ziyaretçisi olan fabrikayı gezmeden dönmeyin. Biranın merkezindesiniz nede olsa!

ŞEHİR: HELSİNGOR ( ELSİNORE ) 
Danimarka’nın en şirin kasabalarından biri olan Helsingor, Kopenhag’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Kasabanın en önemli özelliği ise Shakspeare’in ünlü Hamlet’ine konu olan "Kronborg Kalesi'nin" burada bulunmasıdır.

NE YESEK ? 
Danimarka’da yeme içme gibi bir probleminizin olması imkansız. Çünkü şehirde çok sayıda restoran, kafe ve bar seçenekleriniz mevcut. İstediğiniz tarzda restoran ve kafeyi her adım başında bulabilirsiniz. Hoş kafeler arıyorsanız; "Tivoli bahçelerinde" keyif yapabilirsiniz. Özellikle de "Pitorest Nyhawn Limanı" çevresinde yiyeceğiniz deniz ürünlerinin ve içeceğiniz biranın tadını unutamayacaksınız.
Danimarka’da "ne yiyebilirim" diye düşünüyorsanız, Danimarka mutfağına özgü olan "Danimarka salatasını" deneyebilirsiniz. Bu salatada midye ve karides gibi deniz ürünlerinin dışında, pirinç ve tarçınla yapılan değişik bir sosla zenginleştirilmiştir bir salatadır.
Frikadeller; adı verilen bu yemek ise aslında bizim bildiğimiz kızarmış köfteden pek fazla farkı olmayan bir yemektir, sadece köftenin yapımında içine yeşil biber, dereotu gibi baharatlar eklenip zenginleştirilmiştir. Ve tabii ki de Danimarka'da tadına bakmadan dönmeyeceğiniz bir diğer lezzet ise; Danimarka peyniridir. 


NE ALSAK ? 
Stroget: Kopenhag’ın en ünlü caddesidir. Yayalara özel olan bu cadde her zaman rengarenk vitrinler ve cıvıl cıvıl insanlarla doludur. Burada bulunan birçok mağazadan hediyelik eşya, kıyafet ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Size Danimarka gezinizi hatırlatacak küçük deniz kızı objelerinden mutlaka edinmelisiniz.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM 
Danimarka’da ulaşım çok rahattır. Ulaşmak istediğiniz her yere, hemen hemen her saatte otobüs ve tren bulabilmeniz mümkün. Ayrıca bir kıyıdan bir kıyıya geçmek için, köprülerin olmadığı yerlerde ulaşım gemilerle sağlanmaktadır. Bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu Kopenhag'da trafik bisiklet kullanıcılarına uygun bir şekilde düzenlenmiştir. 
Gez: Bira fabrikalarını gez.

Gör: Tivoli bahçelerini gör. 
Satın al: Deniz kızı heykellerinden satın al. 
Hayran kal: Danimarka’nın küçük kasabalarına hayran kal. 
Tadına bak:Danimarka peynirlerinin tadına bak. 
Danimarka hakkında "minik" bilgiler 
*Danimarkalılar ortalama olarak günde 45 dakika gazete okuyorlar.
*Çevre temizliğine çok düşkünler.
*Danimarka da ulaşım çok rahattır, her yere yürüyerek gidebilirsiniz.
*Bisiklet kullanımı çok yaygın olan bu kentte ücretsiz bisiklet kiralayıp yorulduğunuz yerde bırakabiliyorsunuz.
*"Şehir bisikletleri" uygulaması dünyada tek Danimarka'da yapılmaktadır.

 


Copyright © 2009- 2019Danimarka Vizesi - Tüm Hakları Saklıdır